سیرا به معنی چادر یا پارچه‌ای است که خطوط زرد دارد یا از ابریشم و زر بافته می‌شود.

ساخت دفترها و کتاب‌هایی کاملا سفارشی که علاوه بر جلدسازی، صحافی و دوخت کاغذهاشان نیز دست‌ساز و دست‌دوز است، عمده‌ترین فعالیت این مجموعه است. همچنین در سایر حوزه‌های صنایع دستی از جمله دست‌ساخته‌های مبتنی بر پارچه و چرم نیز فعالیت‌هایی در حال انجام است که پیش از این، تعدادی از دست‌ساخته‌ها از جمله جلد کتاب و جامدادی‌های پارچه‌ای و کیف‌های چرمی دست‌دوز، خدمت علاقه‌مندان ارایه شده بود.

در مورد دفترها و کتاب‌ها

دوخت دفترها و کتاب‌ها عموما از نوع کاپتیک (coptic)​ است که در این شیوه کاغذها دسته دسته شده و سپس از وسط تا شده و نهایتا دسته‌ها از محل تا، تنها با استفاده از نخ و بدون احتیاج به چسب، با کوک‌های زنجیره شکلی به طور ستونی به هم دوخته می‌شوند. ویژگی بارز دوخت کاپتیک، امکان باز شدن کامل دفتر/کتاب، بدون آسیب رسیدن به صحافی است.

در جلدسازی هم از پارچه‌های با کیفیت خوب و بعضا ـ حسب سفارش ـ پارچه‌های خاص مثل ترمه یا پارچه‌های دست‌بافت استفاده شده است.​ علاوه بر پارچه، از ورق چوب و پوست درخت نیز در جلدسازی استفاده می‌شود.

کلیه‌ی مراحل از جلدسازی تا دوخت برگه‌ها و جلد، با دست انجام می‌گیرد.

در دفترها و کتاب‌های سفارشی امکان ویژه‌سازی آن‌ها مثلا خوش‌نویسی و حک نام خاصی روی چوب ​یا فلزات ​و کارگذاری آن در جلد و یا خوش‌نویسی/نقاشی روی پارچه میسر است.

در کنار دفترها و کتاب‌های سفارشی، امکان ساخت جعبه‌های دست‌ساز، هماهنگ با جلد دفتر/کتاب نیز وجود دارد.

در مورد جلد کتاب

جلدهای پارچه‌ای کتاب، مناسب برای کتاب‌های با قطع رقعی و برخی قطع‌های وزیری با بلندای تا ۲۳ سانتی‌متر و نیز تعداد صفحات تا ۶۰۰ برگ ساخته شده است. قسمت آزاد جلد به عنوان نشانه‌گذار کتاب قابل استفاده است.

در مورد نحوه فروش دست‌ساخته‌ها

کلیه‌ی دست‌ساخته‌های سیرا، صرفا بر اساس سفارش، در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
همچنین بخشی از دست‌ساخته‌ها که به تعداد ساخته می‌شود، در محل کارگاه سیرا، عرضه می‌گردد.

علاقه‌مندان عزیز می‌توانند سفارش‌های خود را از طریق:
ایمیل: siraa.crafts@gmail.com
تلگرام: https://telegram.me/siraacrafts
درخواست نمایند.
بدیهی است که کارگاه سیرا جهت دریافت سفارش حضوری و عرضه‌ی دست‌ساخته‌ها، با هماهنگی قبلی، پذیرای حضور دل‌گرم‌کننده‌ی شما خواهد بود.